TCP200-30-06A High Thermal Conductivity White Thermal Conductive Plastic Material For Lamp Cup
CÔNG TY TNHH CÔNG NGHỆ ZIITEK VIỆT NAM
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Ziitek
Model Number : TCP200-30-06A
Certification : UL and RoHs
Place of Origin : Vietnam
MOQ : 10KG
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 1000000KG/month
Delivery Time : 3-6 work days
Packaging Details : 25kg/bag
Products name : High Thermal Conductivity White Thermal Conductive Plastic Material For Lamp Cup
Material : Nylon
Color : White
Heat Deflection Temperature : 150℃
Application : LED Light Housing
Keywords : Thermal Conductive Plastic
Thermal Conductivity : 3.0W/mK
Feature : Excellent thermal conductivity compared to normal engineering plastics
Contact Now
Application
Feature
> Good thermal conductivity: 3.0W/mK
> Excellent thermal conductivity compared to normal engineering plastics
> Lighter than normal Aluminum housing 30% in weight
> Excellent mould ability in injection moulding
> Much higher production yield than normal Aluminum Die Casting
> Excellent flexibility in designing final products such as housings.
Typical Properties of TCPTM200-30-06A
Items Test method Unit Typical data
Physical Properties
Material ***** ***** Nylon
Color Visual ***** White
Melt index ASTM D1238 g/10min 9.8
Specific Gravity ASTM D792 g/cm3 1.65
Shrinkage ASTM D955 % 0.4-0.6
Mechanical Properties
Tensile Strength ASTM D638 MPa 60
Flexural Strength ASTM D790 MPa 106
Flexural Modulus ASTM D638 MPa 8850
Impact Strength, notched ASTM D256 kJ/m2 4.5
Electrical Properties
Dielectric Constant, 1MHz ASTM D150 ***** 4.5
Volume Resistivity ASTM D257 Ohm-meter 8.0*1012
Dielectric Breakdown Voltage ASTM D149 KV/mm >10
Thermal Properties
Heat Deflection Temperature ASTM D648 150
Vicat Temperature ASTM D648 120
Thermal Conductivity Throngh Plane ASTM D5470 W/m-K 3
Flame retardancy Min. thick. 1.0mm Class V-0